FEDERAL MEDICAL CENTRE KEFFI | |||||||||||||||||||||||
BOARD’S APPOINTMENTS, PROMOTION AND DISCIPLINARY COMMITTEE | |||||||||||||||||||||||
2018/2019 INTERNSHIP PROGRAMME – PHARMACISTS | |||||||||||||||||||||||
SUCCESSFUL APPLICANTS | |||||||||||||||||||||||
BATCH A | BATCH B | ||||||||||||||||||||||
S/N | NAME | STATE OF ORIGIN | S/N | NAME | STATE OF ORIGIN | ||||||||||||||||||
1 | NWATU GABRIEL KOSISOCHUKWU | ENUGU | 1 | ALEXANDER VINCENT CHINONSO | |||||||||||||||||||
2 | OLUSANYA Timothy | KOGI | 2 | UZUH IFEOMA FELICITA | |||||||||||||||||||
3 | CHUKWUEMEKA PETER OKWO | IMO | 3 | NUHU MOSES NAFAI | |||||||||||||||||||
4 | DEBORAH E. HUSSAINI | KOGI | 4 | DAKUP FWENSHIEN DUNSHIK | |||||||||||||||||||
5 | UGWUANYI EVARITUS EKENE | IMO | 5 | SAMUEL EMMANUEL ONUCHE | |||||||||||||||||||
6 | LEKDI NANFWANG LAZARUS | PLATEAU | 6 | WASAT ALPHA BAZAK | |||||||||||||||||||
7 | IBRAHIM SHERIFTOM | BORNO | 7 | KANGAMA HARUNA MBANYANG | |||||||||||||||||||
8 | EMMANUEL CHARITY NGOZI | PLATEAU | 8 | CHIRE BARNABAS DEGA | |||||||||||||||||||
9 | ALISON EKWERE WILLIAMS | AKWA IBOM | 9 | JIBRIN ALIYU | |||||||||||||||||||
10 | HAMZA SHAFA’ATU | NASARAWA | 10 | AKPA MONDAY CYPRIAN | |||||||||||||||||||
11 | ONCHEIGA WINFRED | BENUE | 11 | ALEMEDE VINCENT ODUNAYO | |||||||||||||||||||
12 | BILMA WOKKAM OBIDAH | PLATEAU | 12 | ABUNO JOSEPHINE C. | |||||||||||||||||||
13 | OGU CHARLES CHUKWUDI | RIVERS | 13 | ADEYEMI OLADIMEJI EUGENE | |||||||||||||||||||
14 | TIJJANI UMAR AHMAD | KOGI | 14 | PETER KWER MNENGE | |||||||||||||||||||
15 | PYEMWA DALOM | PLATEAU | 15 | UDEMEZUE UGOCHUKWU CHRISTIAN | |||||||||||||||||||
16 | ADEKUNLE GRACE OLAYINKA | EKITI | 16 | OKOH CHIDINMA | |||||||||||||||||||
17 | SHEHU TIJJANI ABDULLAHI | 17 | OREVA LAURA EGOLE | ||||||||||||||||||||
18 | BASHERO FELIX EMMANUEL | PLATEAU | 18 | ALI ADALI IDOKO | |||||||||||||||||||
19 | EGWUDIKE CHIAMAKA BLESSING | ANAMBRA | 19 | UGWU CHIGOZIE HENRY | |||||||||||||||||||
20 | KAFOR ANTHONY EMEKA | ANAMBRA | 20 | MBA CHIBUIKE VICTOR | |||||||||||||||||||
21 | ORDI JULIET CHIDIMA | ENUGU | 21 | MWADKON FOM BULUS | PLATEAU | ||||||||||||||||||
22 | ONCHE PETER ADEKOLE | BENUE | 22 | CHINENYE JOY NNAMANI | ENUGU | ||||||||||||||||||
23 | PAM BLESSING FRANCIS | PLATEAU | 23 | EZEGWU ERNEST OKECHUKWU | |||||||||||||||||||
24 | SENDI FRIDAY KYAHAR | PLATEAU | 24 | IBRAHIM ABDULKADIR | |||||||||||||||||||
25 | MUHAMMED ABACHA MUSTAPHA | BORNO | 25 | UGWUJA CHUKWUEMEKA | |||||||||||||||||||
26 | AUGHARA CHIDOBE NNAMDI | IMO | 26 | OSSAI BENJAMIN HILARY | |||||||||||||||||||
27 | DADUGUL SHEESEN IGNATIUS | 27 | AUDU ALHAJI EGWOLA | KOGI | |||||||||||||||||||
28 | PETER OGIRI AGBO | ABIA | 28 | SHALAYE ANUOLUWAPO BUKOLA | IMO | ||||||||||||||||||
29 | ABOYI LOIUS JOY | BENUE | 29 | ISHAYA TITUS | KADUNA | ||||||||||||||||||
30 | JIBRIL MUNIRAT ABUBAKAR | KOGI | 30 | IYELA OSEBI | |||||||||||||||||||
31 | TAKSING PONMWA DANJUMA | PLATEAU | 31 | IFENNA OKPALA | ANAMBRA | ||||||||||||||||||
32 | ONI OLUWASOLA RICHARD | EKITI | 32 | ROFIAH ABUBAKAR | KOGI | ||||||||||||||||||
33 | UMAR FATIMA | KOGI | 33 | AKABA OIZA AISHA | KOGI | ||||||||||||||||||
34 | DACHIN IRENE NANKWAT | 34 | EZUGWU CYRIL CHIGOZIE | ||||||||||||||||||||
35 | ABDULLATEEF MANSUR | BAUCHI | 35 | GWANCHE MANJI JOSHUA | PLATEAU | ||||||||||||||||||
36 | IFEYINWA ELEKWACHI | ABIA | 36 | EGWENUM CHIDI | |||||||||||||||||||
37 | USUNGURUA SUSAN GODSWILL | 37 | SYLVESTER NANKO PRISCILLA | PLATEAU | |||||||||||||||||||
38 | DA’AP PANSHAK IGNATIUS | PLATEAU | 38 | ODUGU LILIAN | |||||||||||||||||||
39 | ABUBAKAR USMAN UMAR | KOGI | 39 | CABALA NENTYANG MWASARA | PLATEAU | ||||||||||||||||||
40 | UDO MANDU COSMAS | 40 | JOHN CATHERINE ESTHER | KADUNA | |||||||||||||||||||
41 | SANDRA ADA MONYE | DELTA | 41 | NWAECHE IFEANYICHUKWU JAMES | |||||||||||||||||||
42 | JACOB CHARLES O | ABIA | 42 | ADEYEMI KUDIRAT ABIOLA | OSUN | ||||||||||||||||||
43 | CHOJI SIMI DAVOU | PLATEAU | 43 | OIFON ODION SONIA | EDO | ||||||||||||||||||
FEDERAL MEDICAL CENTRE KEFFI | |||||||||||||||||||||||
BOARD’S APPOINTMENTS, PROMOTION AND DISCIPLINARY COMMITTEE | |||||||||||||||||||||||
2018/2019 MLS INTERNSHIP SCREENING – MEDICAL LABORATORY SCIENTISTS | |||||||||||||||||||||||
SUCCESSFUL APPLICANTS | |||||||||||||||||||||||
BATCH A | BATCH B | ||||||||||||||||||||||
S/N | NAME | STATE OF ORIGIN | S/N | NAME | STATE OF ORIGIN | ||||||||||||||||||
1 | UDOAKPAN, OTUEKONG PETER | AKWA IBOM | 1 | NWACHUKWU CHIDOZIE WISDOM | |||||||||||||||||||
2 | DIOHA CYNTHIA CHIKAODILI | ANAMBRA | 2 | UJU ALIA MARYJANE | |||||||||||||||||||
3 | EHIAGUINA EMMANUEL OMOAREBUN | EDO | 3 | KAKJI KITWUNA JOHN | |||||||||||||||||||
4 | EZE OGOCHUKWU EMELDA | SOUTH EAST | 4 | LONGNAAN PWASYIT BISER | |||||||||||||||||||
5 | OGWUMIKE GRACE NJIDEKE | ABIA | 5 | BAKZAK RETLONG HENRY | |||||||||||||||||||
6 | EBOI PRAISES OSEZELE | EDO | 6 | OIGIANGBE ESEOHE FANNY | |||||||||||||||||||
7 | SULE SUNDAY OJODALE | KOGI | 7 | ITUMA MATHEW A. | |||||||||||||||||||
8 | AKA IDOWU ABDULRASHEED | LAGOS | 8 | SUNDAY AMWE | |||||||||||||||||||
9 | AKOMAN YUSUF | NASARAWA | 9 | CHUKUEMEKA GIFT OGOCHUKU | |||||||||||||||||||
10 | IBRAHIM KUYEDH JOSHUA | KADUNA | 10 | OLUDARE O. ALEXANDER | |||||||||||||||||||
11 | EDOH STEPHEN ITSE | PLATEAU | 11 | SHEHU ABDULRAHMAN | |||||||||||||||||||
12 | JERRY MIRACLE | PLATEAU | 12 | MALLO STEPHEN ILIYA | |||||||||||||||||||
13 | IKE OBIANUJU | IMO | 13 | DAVOU WENG DAVID | |||||||||||||||||||
14 | WILLIAM GLORY OZIOMA | SOUTH EAST | 14 | NWOPA PETER I. | |||||||||||||||||||
15 | ISHI MAGDALENE | BENUE | 15 | DANIEL OCHAT OCHAPA | |||||||||||||||||||
16 | AFAM-ACHI MARYANN CHINWE | SOUTH EAST | 16 | DANUNG JACOB MANASSEH | |||||||||||||||||||
17 | OSEGBE OLISAMAKE ALEX | ANAMBRA | 17 | ESE, MICHEAL C. | |||||||||||||||||||
18 | EKENYERE CHIZOBA HELEN | IMO | 18 | EFFE PROMISE AMARACHI | |||||||||||||||||||
19 | SOLOMON EMMANUEL | KEBBI | 19 | UGOCHUKWU DEBORAH C, | |||||||||||||||||||
20 | STEPHEN SHOK AYUBA | PLATEAU | 20 | OBAJE OJODALE FRANK | |||||||||||||||||||
21 | EDOSOMWAN PHOEBE ELOGHOSA | EDO | 21 | ETSEHUMHE SILVER ABODIAMHE | |||||||||||||||||||
22 | REUBEN CHIKADIBIA PRINCE | SOUTH EAST | 22 | UBI KOTON BASSEY | |||||||||||||||||||
23 | AMOS JACOB | PLATEAU | 23 | EKPE CHUKWUEMEKA, ELIJAH | |||||||||||||||||||
24 | NNADIRI ONYIYE GRACE | DELTA | 24 | OMODIAOGBE BEATRICE | |||||||||||||||||||
25 | NSAM CHARLES BALI | PLATEAU | 25 | ARUMA VIVIAN C. | |||||||||||||||||||
26 | IROEGBULAM PRECIOUS O. | LAGOS | 26 | OGU LINDA IJEOMA | |||||||||||||||||||
27 | SHAKA MUHAMMED SALIM | EDO | 27 | SAMUEL SHEDRACK GAGAH | |||||||||||||||||||
28 | OKORO EMMANUEL U. | IMO | 28 | SUNDAY, SAMUEL IKO-OJO | |||||||||||||||||||
29 | BOLARIN, AISHAT OLAITAN | KWARA | 29 | ESSIEN JOY IDORENYI | |||||||||||||||||||
30 | YUSUF MOTUNRAYO TOYIN | OSUN | 30 | ADIKWU MOSES DANIEL | |||||||||||||||||||
31 | KANJI RINJI JOSEPH | PLATEAU | 31 | ODOH IFEANYI JOHN | |||||||||||||||||||
32 | BELLO MUHAMMED MUKHTAR | KOGI | 32 | FRANCIS JUNIOR ANOKWURU | |||||||||||||||||||
33 | HAPPY MAKUT | PLATEAU | 33 | EMEDIONG UMANAH | |||||||||||||||||||
34 | OTAIGBE QUEEN UWAYEME | EDO | 34 | ORI, MOSES I. | |||||||||||||||||||
35 | IWUCHUKWU AMARACHI DORIS | IMO | 35 | OHAERI JANE OLUCHI | |||||||||||||||||||
36 | MICHAEL SIMPLE KUZHEN | NASARAWA | 36 | JOHNSON PATIENCE | |||||||||||||||||||
37 | ADEPOJU SAMUEL OLUWATOBI | EKITI | 37 | DANCHIKI BLESSING PIRIAN | |||||||||||||||||||
38 | AGBARA BONIFACE IWODI | BENUE | 38 | BEZI OGHENE TEGA | |||||||||||||||||||
39 | BELLO OJO SADIQ | KOGI | 39 | CHUKWU CHARLES E. | |||||||||||||||||||
40 | SABO LUCY AJIBAKI | NASARAWA | 40 | ANTHONY EMMANUEL OMEIZA | |||||||||||||||||||
41 | ATAMA OROBOSA PAMELA | EDO | 41 | YELGIT ROTGAK BENJAMIN | |||||||||||||||||||
42 | CHIROMA ANN DELMWA | PLATEAU | 42 | MATHEW SUNDAY SAMUEL | |||||||||||||||||||
43 | AIMIUWU RUTH ITOHAN | EDO | 43 | NNOROM FAITH KELECHI | |||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||
FEDERAL MEDICAL CENTRE KEFFI | |||||||||||||||||||||||
BOARD’S APPOINTMENTS, PROMOTION AND DISCIPLINARY COMMITTEE | |||||||||||||||||||||||
2018/2019 HOUSEMANSHIP PROGRAMME HOUSE OFFICERS |
|||||||||||||||||||||||
SUCCESSFUL APPLICANTS | |||||||||||||||||||||||
BATCH A | BATCH B | ||||||||||||||||||||||
S/N | NAMES | STATE OF ORIGIN | S/N | NAMES | STATE OF ORIGIN | ||||||||||||||||||
1 | Akanbi Babajide David | Oyo | 1 | Sunday Andrew Junior | Enugu | ||||||||||||||||||
2 | Ameh Fati Eleojo | Kogi | 2 | Enwuchola Iye Anthonette | Kogi | ||||||||||||||||||
3 | AISHA ABDULLAHI A. | 3 | Adesina Nafisat Ifepade | Osun | |||||||||||||||||||
4 | Ajao Olusola Ademola | Oyo | 4 | Egwuda Wesley Achema | Kogi | ||||||||||||||||||
5 | Sayyid Elabor | Edo | 5 | Murtala Becky Glory | Delta | ||||||||||||||||||
6 | CHUKUWDI, SAMUEL CHINAZAEKPERE | 6 | Akpan Ayangaifiok Maurice | Akwa Ibom | |||||||||||||||||||
7 | Toye peter Remilekun | Osun | 7 | Nweke Henry Abah | Ebonyi | ||||||||||||||||||
8 | Adelugba Oluwaseun Ayomide | Ekiti | 8 | Ukefi Vera Inem | Abia | ||||||||||||||||||
9 | Glory Chinwendu Ogboko | Delta | 9 | Ekedebe Emeka Jnr. S | Imo | ||||||||||||||||||
10 | Adeyemi Emmanuel Oluwaseyi | Osun | 10 | Izedomhen Ofure Betty | Edo | ||||||||||||||||||
11 | Mgbeoduru Ikechukwu Raphael | Imo | 11 | Adamu Yakubu Isha | Plateau | ||||||||||||||||||
12 | Aliya Abba Dewu | Bauchi | 12 | Nzei Jesus Ogochukwu | Delta | ||||||||||||||||||
13 | Onwuanuokwu Ashiedu E. | Delta | 13 | Rasheed Lateef | Ekiti | ||||||||||||||||||
14 | Sedemogun Tosin Solomon | Kogi | 14 | Nwali Nneka | Ebonyi | ||||||||||||||||||
15 | Akwue Anthony Tochukwu | Anambra | 15 | Achonye Amanze Vincent | Imo | ||||||||||||||||||
16 | Aniche Sonia Amarachi | Imo | 16 | Olaniran Olabiyi | Oyo | ||||||||||||||||||
17 | Omolola Comfort Owoputi | Ondo | 17 | Onah George Oheji | Benue | ||||||||||||||||||
18 | Isaac Agada | Benue | 18 | Ogaraku Amarachi Jane | Imo | ||||||||||||||||||
19 | Edogameh Donald Sylvester | Edo | 19 | Nom Cyprian | Benue | ||||||||||||||||||
20 | Akor Odoma Edwin | Kogi | 20 | ijeoma jennifer muolokwu | Anambra | ||||||||||||||||||
21 | Adinya Emmanuel | Benue | 21 | Sunday Alechenu Emmanuel | Benue | ||||||||||||||||||
22 | Sule Sarah Samson | Nasarawa | 22 | Okere Chukwudinma Ekeoma | Imo | ||||||||||||||||||
23 | Adizat Asabe Saba | Kwara | 23 | Byencit Minner | |||||||||||||||||||
24 | Dongah Noel Jacob | Taraba | 24 | Ezegwu Ikenna Godwin | Enugu | ||||||||||||||||||
25 | Aindigh Kamo Mark | Benue | 25 | Kenechukwu G. Iwuchukwu | Anambra | ||||||||||||||||||
26 | Terngu David Ado | Benue | 26 | Nwokocha Ikechukwu Kingsley | Abia | ||||||||||||||||||
27 | Auta Akawu Theophilus | Kaduna | 27 | Agbo Patrick Etunke | Benue | ||||||||||||||||||
28 | Ezeaka Nwannebuko Ikechukwu | Anambra | 28 | Ihediuko Ngozi Ugonna | Abia | ||||||||||||||||||
29 | Okonta Emeka Martin | Abia | 29 | Maduabuchukwu Uchenna Chimezie | Imo | ||||||||||||||||||
30 | Mandong Shalom James | Plateau | 30 | Akabuike Chidozie s. | Anambra | ||||||||||||||||||
31 | Dim Luke Udobi | Imo | 31 | Agada Victor Oche | Benue | ||||||||||||||||||
32 | Arokoyo Olorunleke Misheal | Kogi | 32 | Chukwu Umahi | Ebonyi | ||||||||||||||||||
33 | Adeleye Collins Tola | Edo | 33 | liayeju Elizabeth | Ondo | ||||||||||||||||||
34 | Abashi Abaka Nora | Nasarawa | 34 | Saudje Theophilus O | Delta | ||||||||||||||||||
35 | Obaseki Omoikhoje John | Edo | 35 | Ike Nneoma Joy | |||||||||||||||||||
36 | Patrick Eleazar Chinonye | Imo | 36 | Diesera Richard Marcy | Enugu | ||||||||||||||||||
37 | Ojile Benson Inalegwu | Benue | 37 | Niandong Nannan Enoch | Plateau | ||||||||||||||||||
38 | Igbawua Terseer Thaddeus | Benue | 38 | Nneji Ifeanyichukwu | Enugu | ||||||||||||||||||
39 | Gagum Matthew Terungwa | 39 | Nwokocha Chimaobi Jr. | Imo | |||||||||||||||||||
40 | Atsaakaa Joseph Hangem | Benue | 40 | Thliza Ijudigal Emmanuel Lviv | Adamawa | ||||||||||||||||||
41 | Bawonda Mark | Kogi | 41 | Phillips Terfa Guda | Benue | ||||||||||||||||||
42 | Oloto, Tochukwu Stephen | Enugu | 42 | Ibikunle Mayowa Kings | Kogi | ||||||||||||||||||
43 | Aremu Abraham Omolade | Oyo | 43 | Oloruntoba Yetunde Oredola | Ekiti | ||||||||||||||||||
44 | Nwaokolo Onyeka Festus | Anambra | 44 | Olufemi Emmanuel Ajayi | Ekiti | ||||||||||||||||||
45 | Daniel Isaac Filibus | Adamawa | 45 | Ojoma Donatus Ukwubile | Kogi | ||||||||||||||||||
46 | Sani Suleiman | Nasarawa | 46 | Ofoegbu Christopher I. | Imo | ||||||||||||||||||
47 | Igiekhumeh Nana-Aisha | Edo | 47 | Jurdung Shedrack Emmanuel | Plateau | ||||||||||||||||||
48 | Obi Emmanuel Chekwube | Anambra | 48 | Enendu Chetachukwu Ijeoma | Enugu | ||||||||||||||||||
49 | Okey Prince Okey | Imo | 49 | Akawu Auta Paul | Kaduna | ||||||||||||||||||
50 | Madaki Ndiku Susan | Nasarawa | 50 | Ogu Boniface Aboh | Benue | ||||||||||||||||||
51 | Ekelaka Kelechi Immaculate | Imo | 51 | Igbokwe Chidimma Joan | Imo | ||||||||||||||||||
52 | Samuel S. Kwabe | Adamawa | 52 | Egahi Olochi Samuel | Benue | ||||||||||||||||||
53 | Obi Vera Chizomam | Imo | 53 | Enyikwola Ajuma Lois | Benue | ||||||||||||||||||
54 | KUDOR NANLIR GEORGE | Plateau | 54 | Obietoh Samuel Chigozie | Anambra | ||||||||||||||||||
55 | Ashiekaa Moses Ternenge | Benue | 55 | Ifeanyi Marvin Nduka | Abia | ||||||||||||||||||
56 | Chieke Kings Kelechi | Imo | 56 | Tony Msonter Ayom | Benue | ||||||||||||||||||
57 | Ocheri Stephen Ocheri | Benue | 57 | Obodo Ikenna Kelvin | Imo | ||||||||||||||||||
58 | Opara Uchechi Samuel | Imo | 58 | Eugene Duaesuk Ngyou | Plateau | ||||||||||||||||||
59 | Joshua Oweh | Delta | 59 | Amapwan Irenaeus Elias | Plateau | ||||||||||||||||||
60 | Aremo Agnes Blessing | Ondo | 60 | Chris Ofoegbu | 1mo |
Federal Medical Centre, Keffi 2019 List of Successful Medical Interns
Federal Medical Centre, Keffi release list of successful candidates for Internship and Housemanship. Below is the full list